Detaljer om garnet
Brand | Mayflower |
Indhold | 50% ren ny superwash uld, 50% bomuld |
Vægt | 50 g |
Længde | 170 m |
Anbefalede pinde | 3,5 mm |
Strikkefasthed | 10 x 10 cm = 22 m x 30 p |
Garngruppe | Fine |
Vaskeanvisning | Finvask eller Uldvask 40ºC / Tørretumbles ved lav temperatur |
Køb mere - spar mere
Antal | Spar | Pris/stk |
---|---|---|
5 | 13% | 33 kr |
7 | 18% | 31 kr |
10 | 32% | 26 kr |
38 kr 38 kr
Mayflowers Cotton Merino er lavet af 50% bomuld og 50% ren ny uld og føles så dejligt blødt at du slet ikke har lyst til at lægge den fra dig igen. Den kan bruges til et hav af forskellige projekter fra babytøj til tæpper og kan vaskes i maskinen og endda tørres i tørretumbleren, hvis nødvendigt. Bomulden og ulden er begge to af højeste kvalitet og giver garnet sin blødhed. Det er et virkelig lækkert garn at arbejde med.
Vær venligst opmærksom på at nogle af garnerne har en meleret effekt, mens andre er helt ensfarvede (se billederne).
Find opskrifter til garnet her: Opskrifter (73)
Debbie
Åhh jeg elsker det garn her jeg ærger mig over jeg ikke har prøvet det noget før.. Jeg kan ikke tåle uld men det her kan jeg godt tåle..! Og det er sååå nemt at arbejde med jeg er ved at lave play time kjolen i det her garn og jeg har ikke fortrudt mit køb overhovedet
Michelle
Dejligt blødt garn, som passer i strikkefastheden til de populære børnetrøjer. Da det er en bomuld og uld blanding, kan det godt have lidt forskellige tykkelse nogle steder, på grund af den måde det er spundet, men ikke noget man ser i det færdige projekt.
5/5 herfra :)
Tove
Super lækkert garn at arbejde med.
Jeg strikkede en cardigan, som ifølge modtageren er dejlig blød, ikke kradsende og dejligt varmt at have på.
Bestemt ikke sidste gang der bliver laver noget i dette garn,
May
Lækkert garn til en varm trøje til de små, der ikke kradser. Forholdsvis nemt at arbejde med, kan skille lidt i "snoningen" hvis man nørkler for meget med det. Lækkert farvevalg!
Bente
Jeg har for første gang, i meget lang til strikket/hæklet en trøje til mig selv i Cotton Merino - Jeans Blue (17). Garnet er nemt at arbejde med og trøjen holder fint facon.
Del billeder af færdige projekter med Cotton Merino
Hjælp andre med at finde det helt rigtige garn til deres næste projekt.
Del billeder af bluser, huer, vanter m.m. som du har strikket eller hæklet med dette garn.
Når du uploader et billede til Hobbii, bekræfter du samtidig, at du har ophavsret til billedet, og at du giver Hobbii brugsret til, at anvende billedet til markedsføring på egne og eksterne websites herunder sociale medier.
Detaljer om garnet
Brand | Mayflower |
Indhold | 50% ren ny superwash uld, 50% bomuld |
Vægt | 50 g |
Længde | 170 m |
Anbefalede pinde | 3,5 mm |
Strikkefasthed | 10 x 10 cm = 22 m x 30 p |
Garngruppe | Fine |
Vaskeanvisning | Finvask eller Uldvask 40ºC / Tørretumbles ved lav temperatur |