
Læs mere om Hobbii's Pointshop her
Læs mere om Hobbii's Pointshop her
Andre forslag

Levering 1-3 dage
Fragt fra 35 kr.Gratis på ordrer over 549 kr.
Vi er Fremragende på Trustpilot
OBS! Dette produkt udgår og lageret skal tømmes - Gør et KUP inden det er for sent
Detaljer om garnet
-
- Kategori:
- Pointshop
-
- Brand:
- Friends
-
- Indhold:
- 100% Bomuld
-
- Vægt:
- 10 g
-
- Løbelængde:
- 32 m
-
- Anbefalede pinde:
- 2,5 - 3 mm
-
- Strikkefasthed:
- 10 x 10 cm = 26 m x 36 p
-
- Anbefalet hæklenål:
- 3 - 3,5 mm
-
- Hæklefasthed:
- 10 x 10 cm = 21 m x 26 p
-
- Vaskeanvisning:
- Maskinvask 40ºC / Må ikke tørretumbles / Tørres fladt
-
- Hashtag:
- #hobbiifriendscotton8/4
Vi kan simpelthen ikke få nok af vores fantastiske Friends Cotton 8/4 i de små mininøgler, vi har lavet.
Bomuld er en skøn, solid, slidstærk, åndbar, absorberende, let og naturlig fiber. Friends Cotton 8/4 har intet mindre end alle disse egenskaber og er spundet sammen af 4 tråde.
Alle farverne er nøje udvalgt for at skabe en komplet skala, der dækker alt fra livlige farver og pasteller til de mørkere nuancer.
De her 10 g nøgler er perfekte til små projekter, eller projekter som har brug for bittesmå detaljer eller en fin kant. De er også rigtig gode, hvis du har brug for at teste og matche farver til dit næste projekt, uden at du behøver binde dig til et helt nøgle endnu.
Hele serien har vores “easy start” mærkat som gør det meget nemmere at finde starten på dit nøgle.
Denne fiber er også nem at vedligeholde, hvilket gør Friends Cotton 8/4 så alsidig, at du kan lave hvad som helst med det. Brug for inspiration? Vi anbefaler karklude, grydelapper, vatrondeller, glasbrikker, etc. Og lad os ikke glemme bamser, amigurumier og andre søde dyrevenner. Bomuld giver flot definerede masker og ser utrolig flot ud i masker med meget struktur.
Er du ikke også allerede forelsket i Friends Cotton 8/4?
Garnet er OEKO-TEX® certificeret (nr. 2276-367). Find mere info om certificeringen på https://www.oeko-tex.com/en/
Vores Friends Cotton 8/4 10 g findes også i standard størrelse. Se Friends Cotton 8/4 her.
Om Friends familien
Farverne på garnerne i Friends familien er bogstaveligt talt venner!
Det betyder, at farvernes numre er ens på tværs af de forskellige Friends garner. Hvis du bestiller den samme farve i to forskellige Friends garntyper, vil de matche. Vær venligst opmærksom på, at der kan være let forskel i nuancerne fra fiber til fiber.
God fornøjelse med at kombinere og matche dem i alle dine projekter.
Amalie
Jeg er super glad for de her små nøgler! Det er virkelig rart at man ikke skal købe en hel nøgle, hvis man har brug for en farve der kun skal bruges til små detaljer. Det er vildt lækkert at man kan få dem for point. Det er ligesom at få en gave hver gang. og jeg køber næsten udelukkende garn hos Hobbii nu, da jeg ved at det er god kvalitet og da man får muligheden for at få disse ekstra nøgler oveni. <3
Bin Isaebel Bellis
Super cute størrelse. Antique Rose var udsolgt i 50 g - nøglerne og jeg ville gerne se farven, så det var smart at jeg lige kunne snuppe den med i denne lille 10 g - nøgle.
Louise
Virkelig lækker små nøgler jeg bruger normalt ikke bomuld men skulle bruge til et lille projekt med mange mange farver så der er disse små fantastisk
Monica
Virkelig fine "dukke" garnnøgler 🥰
Noget mindre en jeg først havde regnet med, men så fine til mit kommende projekt.
Charlotte
Jeres Friends Cotton 8/4 10g
100% Bomuld er fantastiske og et godt produkt hobbii.dk hilsen Charlotte Sørensen