Detaljer om garnet
Brand | Hobbii |
Indhold | 98% premium akryl, 2% polyester |
Vægt | 100 g |
Længde | 462 m |
Anbefalede pinde | 3,5 mm |
Strikkefasthed | 10 x 10 cm = 28 m x 38 p |
Garngruppe | Super Fine |
Vaskeanvisning | Maskinvask 30ºC / Må ikke stryges / Må ikke tørretumbles |
Hashtag | #hobbiiuniverse |
Vi er vilde med glimmer!
Hobbii Universe er et ustyrligt flot garn, med lange, elegante farveskift i. Her er spundet en tynd glimmertråd med, som kan kaste et lille drys af galla over ethvert projekt.
Glimmertråden er så fin, at den knapt nok mærkes - men den ses! Den matcher garnets farver, så du får en virkelig fed bling-effekt, også uden alt for meget ballroom.
Med 462 meter kommer du langt med bare ét nøgle, så der skal ikke bruges meget til et super festligt sjal eller en poncho.
Garnet er OEKO-TEX® certificeret (nr. 2076-311). Find mere info om certificeringen på https://www.oeko-tex.com/en/.
Find opskrifter til garnet her: Opskrifter (20)
Hjørdis
Er fuldstændig vild med dette garn da det er rigtig lækker at hækle med. Der er glimmer i garnet som giver en fed effekt, dog skal man nogle gange holde tungen lige i munden, da glimmertråden ikke er spundet sammen med det andet men ligesom viklet rundt om.
Garnet har kort farveskift, og det giver en mega fed effekt, og så er farverne bare rigtig lækre
Helle Aamann
Har lige bestilt og modtaget noget af det vildt lækkre og blødeste garn og nej man kan ikke mærke guldtråden men SES det KAN den😊
Jeg valgte fv 09 Moon Phase og fv 20 Voyager de er virkelig 2 flotte farver😊
Leveringenstiden hos Hobbii er helt i top👌
Det er bestemt ikke sidste gang jeg handler her
Annie Spielmann
Rigtigt lækkert garn, at hækle med. 1. nøgle gik som smurt. 2.nøgle, driller guldtråden lidt. Pludselig er den knækket, eller følger ikke rigtigt med.
Men resultatet af nr 20 , indtil nu...rigtigt flotte striber, der passer, selvom man skifter nøgle.
Er ved, at hækle det 2m lange, efter opskriften.
Mia Lund Sebbesen
SÅ blødt og lækkert !
Jeg har nu hæklet 3 sjaler/tørklæder af det, og jeg er ellers meget sart med om noget kradser, når det skal være omkring min hals, men dette er sååååå skønt.
Og så er det jo kun et plus, at det også er vanvittigt smukt samtidig :-)
Kathrine
Virkeligt flot garn. Jeg valgte farven Orion (3) og brugte det til at hækle det flotteste halstørklæde. Glimmertråden i garnet er virkelig med til at skabe et flot resultat, selvom det godt kan være lidt mere udfordrende at hækle med glimmertråden i garnet.
Del billeder af færdige projekter med Universe
Hjælp andre med at finde det helt rigtige garn til deres næste projekt.
Del billeder af bluser, huer, vanter m.m. som du har strikket eller hæklet med dette garn.
Når du uploader et billede til Hobbii, bekræfter du samtidig, at du har ophavsret til billedet, og at du giver Hobbii brugsret til, at anvende billedet til markedsføring på egne og eksterne websites herunder sociale medier.
Detaljer om garnet
Brand | Hobbii |
Indhold | 98% premium akryl, 2% polyester |
Vægt | 100 g |
Længde | 462 m |
Anbefalede pinde | 3,5 mm |
Strikkefasthed | 10 x 10 cm = 28 m x 38 p |
Garngruppe | Super Fine |
Vaskeanvisning | Maskinvask 30ºC / Må ikke stryges / Må ikke tørretumbles |
Hashtag | #hobbiiuniverse |